niedziela, 28 sierpnia 2016

Zacznijmy od początku #1 - Ustawianie czułości ISO

Przedstawiam wam nową serię na blogu: "Zacznijmy od początku". Podczas tej serii poznacie podstawowe zasady fotografii m.in korzystanie z przysłony i głębi ostrości, tryby w aparacie, tryb pomiaru światła, czułość ISO,  balans bieli i wiele, wiele innych zasad, które pomogą wam robić jeszcze lepsze zdjęcia. 


Na początek serii dowiemy się czym jest ISO oraz jak je ustawić i wykorzystać.

Czym jest czułość ISO?

ISO wyraża czułość na światło filmu lub matrycy w naszym aparacie. Wartość tę zazwyczaj wyraża się w zakresie 50 do 1600, choć niektóre aparaty dysponują wyższymi czułościami 100 do 3600. Im niższa jednostka ISO, tym mniejsza czułość senora.

Jak z niego korzystać?

Małe czułości charakteryzują się też lepszą jakością zdjęć i oddaniem kolorów. Kiedy więc pogoda nam dopisuję i mamy słoneczny dzień warto ustawić stosunkowo niskie ISO, np.100. Natomiast przy pochmurnych dniach można ustawić ISO na 400 lub 640.

ISO 100

ISO 1600
Na pierwszy rzut oka nie widać dużej różnicy. Widać jedynie to, że zdjęcie z ISO 1600 jest zrobione z większej perspektywy, a to dlatego, że ciężko było mi zrobić zdjęcie, zmienić ustawienia i wykonać ponownie takie samo. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej...


ISO 100

ISO 1600
Wysokie czułości charakteryzują się większym szumem czyli cyfrowym ziarnem. Idealnie widać to na prezentowanych zdjęciach. Na drugiej fotografii, wykonanej na ISO 1600, widać szumy na całym zdjęciu oraz słabsze oddanie koloru. Zdjęcia wykonane na dużych czułościach powodują też zacieranie detali, spadek kontrastu czy obniżenie nasycenia kolorów.

Czy zatem bać się wysokich czułości ISO?

Nie. Czasem jednak warto, a nawet trzeba korzystać z wysokiego ISO fotografując w słabych warunkach oświetleniowych np. pochmurny dzień, czy ciemne pomieszczenie. Dużej czułości warto użyć fotografując ruch: bieganie, gra w piłkę nożną, ruch samochodu itd. Można wtedy "zamrozić" poruszający się obiekt i uniknąć jego rozmazania.

Pamiętajcie nie trzeba bać sie szumów na wysokich czułościach, jeśli odpowiednio naświetlimy zdjęcie. To bardzo ważne, aby do matrycy dochodziła odpowiednia ilość światła. Cyfrowe ziarna pojawiają się na źle naświetlonych zdjęciach, przede wszystkim na ciemnych, dużych, jednolitych obszarach. I to nawet, jeśli użyjemy małej czułości.

Takżę życzę miłej zabawy z wykorzystaniem czułości ISO. Już niedługo kolejny post z serii, A tymczasem dziękuję za przeczytanie, pozostaw po sobię ślad w komentarzu i zachęcam do dalszego czytania. Zdjęcia wykorzystanę do postu zrobionę specjalnie na jego potrzebę w minutkę. Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz